10 Ağustos 2009 Pazartesi

Alan adı transferi için ipuçları

Alan adı transferi için ipuçları
Nisan 16, 2009 tarihinde Hakan Yamanoğlu tarafından yazıldı

2 Yorum


Son bir kaç gündür, alan adımı yenilemediğim için başıma gelmeyen kalmadı. Sonunda alan adımı transfere teşebbüs ettim ve bu teşebbüs sayesinde de bir çok tecrübe kazandım bu konuda. Alan adı (domain) transferi ile ilgili yaşadığım tecrübeleri ve dikkat edilmesi gereken noktaları, bu işe ilk defa kalkışacaklar için maddeler halinde sıralayım dedim. Bir gün mutlaka işinize yarayacak..

1- Alan adınızı transfer etmeden önce şunu kesinlikle aklınızdan çıkarmayın; bu işlem minumum 7 gün maksimum 1 ay kadar sürüyor.

2- Alan adları ilk kayıt tarihinden itibaren 60 gün içerisinde transfer edilemiyor. Yani alan adınız yeniyse ve başka bir firmaya transfer etmek istiyorsanız 60 gün beklemeniz gerekiyor.

3- Eğer alan adınızı yenilemeyi unuttuysanız ve “Domain Expire” durumunda iseniz, yani alan adınızın başlangıç sayfasının yerini abuk subuk pop-up reklamlarla dolu bir parking sayfası aldıysa vay halinize.. Bu gibi bir durumda eski firmanız ile “tekrar yenileme yapmak” ilk önceliğiniz olsun. Çünkü alan adınızın askıya alındığını ve transfer işlemlerinin 1 aya kadar uzayabileceğini göz önüne alarak ziyaretçilerinizin bu süre içerisinde sitenize erişemeyeceğini kesin olarak söyleyebiliriz. Bir sonraki maddelerde anlatacağım sinir stres durumları da ayriyetten tuzu biberi olacak.

4- Eğer herşeye rağmen alan adınızı transfere karar verdiyseniz, ilk önce eski domain sağlayıcınızdan alan adı transfer kodunuzu alın. Bu kod alan adınızı transfer edebilmek için bir anahtardır. Bu kod olmadan alan adınızı transfer edemezsiniz.

5- Daha sonra alan adınızın “kilidini” eski domain firmanızdan kaldırttırın. Bu adımı sakın atlamayın yoksa bütün işlemleri tekrar baştan yapmanız gerekiyor. Bu kilit, alan adınızın yetkisiz kişilerce transfer edimesini ve whois bilgilerinizin görünmemesi gibi güvenlik önlemlerini içerir.

6- Bu adımları geçtikten sonra http://whois.domaintools.com gibi bir araç kullanarak alan adınızın kayıt bilgilerini sorgulayın. Sorgu sonuçlarında “Domain admin” ya da “Domain Manager” bölümünde kayıtlı olan mail adresine çok dikkat edin. Eğer burada, alan adınızı kaydederken kullandığınız mail adresi görünmüyor ve bunun yerine alan adını kaydettirdiğiniz firmanın mail adresi ya da “xxx@protectionxx.com” gibi bir mail adresi görünüyorsa hemen eski domain firmanızla irtibata geçin ve buradaki mail adresinin, alan adınızı kaydederken kullandığınız mail adresi ile değiştirilmesini sağlayın. Eğer bunu yapmazsanız, transfer onay maili size ulaşmaz ve transfer sürecini başlatamazsınız.

domaintransfer

7- Tüm bunları yaptıktan sonra transfer talebini, “alan adı transfer kodunuz” ile birlikte yeni firmanıza iletin. Yeni firmanız, alan adınızın domain admin mail adresine -ki bu mail adresi sizin mail adresiniz olmalı bkz.6. madde- bir transfer onay maili gönderecek. Bu maili onaylayın.

8- Bu aşamadan sonra artık transfer işleminin tamamlanması için beklemekten başka yapabilecek bir şey yok. Tabi bu sürenin minimuma inmesi için yeni domain firmanızı taciz edip, sıkıştırmanız yararınıza olacaktır. En iyi ihtimalle 1 hafta içerisinde yeni firmanıza taşınmış olacaksınız.

Hiç yorum yok:

reklam izle kazan

SPONSOR REKLAMLAR