27 Ocak 2009 Salı

İNMEMİŞ TESTİS..

İNMEMİŞ TESTİS..


Çocuk cerrahisinin ilgi alanındaki hastalıklar arasında inmemiş testis ciddi bir yer tutuyor. Normal doğuma dünyaya gelen her yüz ebetken 3�ünde inmemiş testis olayına rastlanıyor.

Erken doğumla dünyaya gelen bebeklerde ise bu oran yüzde 30�a çıkıyor.

İnmemiş testis zamanında tedavi edilmediği takdirde ergin yaşlarda kısırlığa neden olabiliyor. Eldeki verilere göre, iki testisi inmemiş olanların yüzde 70�inde, tek testisi inmemiş olanların yüzde 40-50�sinde kısırlık sorunu görüldüğünü gösteriyor.

Bu sorunun çocuğun ilk yıllarında çözümü gerekiyor. Bunun için de inmemiş testis tablosunun saptanmasında anne babalara büyük görev düşüyor. Doğumdan sonra her erkek bebek uzmanlarca kontrol ediliyor. Ancak, doğum yerine ve şekline bağlı olarak uzman kontrolü yapılmamış olabileceği düşünülerek, anne babaların bebeklerinin testislerini kontrol etmeleri gerekiyor.

Doğumda inmemiş olan testisler bir yıl içinde normal torbalarına kendiliğinden inebiliyor. İnip inmediklerini gözlemlenmesi anne babalara kalıyor.

Halk arasında yumurtalık olarak bilinen testisler, anormallikleri ihmal edilemeyecek kadar önemli fonksiyona sahip bulunuyorlar. Testisler hem erkek olarak gelişmeyi planlayan hormonları salgılıyor hem de çocuk sahibi olmayı sağlıyor. İki adet olan testislerin yeterli fonksiyon görebilmesi için vücut dışında bulunmaları gerekiyor. Bunların çeşitli etkenlerle vücut içinde kalmalarına inmemiş testis deniyor.

Hiç yorum yok:

reklam izle kazan

SPONSOR REKLAMLAR