24 Ocak 2009 Cumartesi

Gazzelileri korumaya yaramayan ilişkilerin faydasına tüküreyim!

Gazzelileri korumaya yaramayan ilişkilerin faydasına tüküreyim!-HAKAN ALBAYRAK.
24-01-2009 12:07
Hakan Albayrak Türkiye-İsrail ilişkilerini ve Türkiye`nin rolünü yazdı.Bak aslanım, İsrail`le ilişkileri kesmekten söz ediyorsun ama İsrail üzerinde etkili olabilmek –ve bu sayede Filistinlilerin davasına yardımcı olabilmek- için İsrail`le mevcut ilişkilerimizi korumamız lazım.

- İsrail üzerinde etkili olabilmek için, öyle mi?

- Evet.

- Gazze`de 22 gün boyunca kan gövdeyi götürdü… İsrail, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 1300 masum Filistinliyi dünyanın gözleri önünde vahşice katletti… Bu süreçte İsrail üzerinde nasıl bir etkisi oldu Türkiye`nin? İsrail`le ilişkilerden alındığı var sayılan güç, Gazze`ye saldırıları durdurmaya veya hafifletmeye yaradı mı?

- Ahmet Davutoğlu ve arkadaşlarının ateşkeste dolaylı da olsa bir etkisi vardır herhalde…

- Ahmet Davutoğlu başımızın tacıdır, kanı durdurmak için gösterdiği destansı çaba tarihe geçmiştir, Allah ondan razı olsun; ama gerçekçi olalım: İsrail HAMAS`ın belini kırabileceğine ve Gazze`yi Mahmut Abbas`a altın tepsi içinde sunabileceğine ihtimal verseydi katliam harekâtını bir süre daha devam ettirmekten geri durmazdı. Ne Mısır-Fransa inisiyatifi ne Türkiye`nin çabaları ne de Amerikan yönetimindeki devir-teslim; İsrail`e ateşkes ilan ettiren şey, HAMAS`ın ve Gazze halkının inanılmaz direncidir. Umduğu sonucu alamayacağını gördü ve Filistinlilere verdiği `ders`le şimdilik yetinmeye karar verdi İsrail. Hadise budur.

- Öyle olsa bile, İsrail`le iyi ilişkilerimizin uzun vadede hiçbir fayda sağlamayacağını iddia edemezsin.

- Gazze ahalisi katliamdan geçirilirken hiçbir işe yaramayan ilişkilerin faydasına tüküreyim! Hava sahamızı İsrail`e peşkeş çekiyorsunuz, tarım sektöründe İsrail firmalarını baş tacı ederek topraklarımızı da bu alçaklara peşkeş çekiyorsunuz, askeri ihalelerde İsrail`e milyarlarca dolar para kazandırıyorsunuz, Akdeniz`de her sene İsrail`le ortak askeri tatbikat yapıyorsunuz, Şimon Peres`i Türkiye Büyük Millet Meclisi`nde konuşturuyorsunuz; ama Türkiye`nin İsrail üzerinde etkili olmasına en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde bu jestler hiçbir işe yaramıyor. İsrail üzerinde, bir tek Gazzelinin canını kurtaracak kadar bile `etkili` olamadınız. Hal bu iken, "İsrail üzerinde etkili olabilmek ve bu sayede Filistinlilere yardım edebilmek için İsrail`le mevcut ilişkilerimizi korumamız lazım" hikâyesine inanmamızı nasıl beklersiniz?

- Bir dakika, bir dakika… Bu ilişkiler olmasaydı Suriye ile İsrail arasındaki arabuluculuğumuzda o kadar başarılı olabilir miydik?

- O arabuluculuk Filistin`in lehine değil aleyhinedir. İsrail, 1967`den beri işgal altında tuttuğu Colan (Golan) topraklarını Suriye`ye ne karşılığında verecek? Suriye yönetiminin HAMAS`ı ve Hizbullah`ı satması karşılığında verecek! Yani Türkiye bu arabuluculuk faaliyetiyle maalesef İsrail üzerindeki İslami direniş baskısının azalmasına hizmet ediyor.

- Ne demek istiyorsun? Suriye Golan Tepeleri`ni geri almasın mı?

- Yerimiz doldu. Tartışmaya Pazartesi günü devam edelim.

YENİ ŞAFAK

Hiç yorum yok:

reklam izle kazan

SPONSOR REKLAMLAR