24 Ocak 2009 Cumartesi

Operasyon tamam

Siyaset Günlüğü
Mete Gündoğan
Operasyon tamam!

Geçen haftaki "özel sektörün borçlarını kim ödeyecek?" başlıklı yazımı okuyunca, tanıdık bir üst düzey bürokrat bana bazı tamamlayıcı bilgiler gönderdi. Şimdi bu bilgileri sizinle paylaşayım. Bu bilgiler, kaygılarımda ne kadar haklı olduğumu gösteriyor.

"Sn. Gündoğan,

Bugünkü yazınızda TMSF'nin el koyduğu bankalardan kaynaklanan borçtan bahsetmişsiniz. Aslında başlık olarak "Cumhuriyet tarihinin tek işlemle gerçekleştirilen en büyük hırsızlık operasyonu tamamlandı!" deseydiniz çok daha isabetli olurdu.

Bu borcun silinmesi için, 16 Temmuz 2008 tarihinde Maliye ve Hazine Bakanları 5787 numaralı kanun ile yetki aldılar. Bu borç artık fiilen silinmiş oldu diyebiliriz. Daha doğru bir ifade ile bu borç Hazine'nin, dolayısıyla da milletin sırtına yüklenmiş oldu. Milletimize "geçmiş olsun" demekten başka bir şey yapamıyoruz.

TMSF'nin toplam borcu 2007 yılı sonunda inanılmaz rakamlara ulaşmıştı: 86 Milyar 108 Milyon YTL! Eski ifadeler ile 86 Katrilyon 108 Trilyon lira! Bu rakamın 2008 yılı sonları itibarıyla, yani borcun silindiği tarihte 100 Milyar YTL'ye yaklaşmış olması gerekir.

TMSF bu borçtan 7 yıl içinde ne kadarını geri ödemiş diye sorarsanız: 7 Milyar 746 Milyon YTL! Cem Uzan ve diğerlerinden tahsilat yapılıyor diye ifade edilen propogandayı hatırlayın. Para, el konulan mülkler, bankalardaki mevduat vs. vs. Bu ve diğerlerinin hepsinin karşılığı olarak işte size yaklaşık 8 Milyar YTL. Geriye kalan 92 Milyar YTL'yi aziz milletimiz ödemiş oldu.

Özetlersek, bu mali operasyonları Ecevit - Bahçeli - Yılmaz'ın müşterek getirdiği Kemal Derviş tasarladı ve başlattı, AKP Hükümeti de üstlendi ve tamamladı. Bunları cesur bir şekilde sizden başka dile getiren yok. Umarız başınıza bir şey gelmez."

Evet işte aldığım yazı bu. Buna benzer birçok yazı, araştırma ve konuşmalar, bana sonunda bu işin faturasının yine gariban halkımıza kesileceği hissini veriyor. Nasıl olsa kimsenin, "adalet" ya da "hak" arama diye bir kaygısı kalmamış. Kalanların da sesi zaten ya çıkmıyor ya da çıkarılmıyor.

Neyse, biz uyarılarımıza devam edeceğiz. Ana sorumuz nedir? 200 Milyar dolara varan, diğer bir ifade ile 300 milyar YTL'yi aşan özel sektör borçlarını kim ödeyecek? Kim?

Büyük Ankara Mitingi

Bugün Ankara Sıhhiye Meydanı'ndaki mitingde olacağız. Kardeşlerimiz için orada olacağız. Filistin için. Siyonist katillere tepkimizi göstereceğiz. Bizim topraklarımızda bu mezalimin hesabını mutlaka soracağımızı haykırarak söyleyeceğiz. Sizleri de bekliyoruz

Hiç yorum yok:

reklam izle kazan

SPONSOR REKLAMLAR